Налаштування та проведення комп’ютерного тестування за допомогою програми MyTest в навчальному кабінеті.

MyTest – це система програм: програма тестування учнів, редактор тестів і журнал результатів. Вони слугують для створення і проведення комп'ютерного тестування, збору та аналізу результатів, виставлення оцінки за вказаною в тесті шкалою.
Для створення тестів є дуже зручний редактор тестів з дружнім інтерфейсом. Будь-який вчитель-предметник, який володіє комп'ютером хоча б на початковому рівні, може легко скласти свої тести для програми MyTest і використовувати їх на уроках.
За наявності комп'ютерної мережі можна організувати централізований збір і обробку результатів тестування, використовуючи модуль журналу MyTest. Результати виконання завдань виводяться учню і відправляються вчителю. Учитель може оцінити або проаналізувати їх в будь-який зручний для нього час.
Кожен тест має оптимальний час тестування, зменшення або перевищення якого знижує якісні показники тесту. Тому, в настройках тесту, передбачено обмеження часу виконання як всього тесту, так і будь-якої відповіді на завдання (для різних завдань можна виставити різний час).
Параметри тестування, завдання, зображення до завдань - все зберігається в одному файлі тесту.
Більш детальну інформацію про програму та її останню версію можна знайти за адресою http://mytest.klyaksa.net - розділ інформаційно-освітнього порталу Клякс@.net, присвячений цій програмі.
Всі права на програму MyTest належать її автору: Башлакову Олександру Сергійовичу, м.Унеча, Брянської обл.
Програма MyTest поширюється безкоштовно (Freeware). Будь-який освітній заклад, вчитель і учень можуть безкоштовно використовувати програму на основі ліцензійної угоди без будь-яких грошових відрахувань.

Інсталяція (встановлення) програми

Щоб завантажити програму MyTest, потрібно виконати такі дії:
1.     Зайти на сайт http://mytest.klyaksa.net і на вкладці «Загрузить» вибрати посилання на скачування останньої версії програми.
2.     На вчительському комп’ютері (сервері) встановити всі три програми: MyTestServer, MyTestEditor, MyTestStudent (Рис. 1).  На учнівських – лише MyTestStudent (Рис. 2).


Рис. 1
Рис. 2

3.     Під час встановлення програми у вікні «Выберите дополнительные задачи», виберіть мову інтерфейсу: українську (Рис. 3).
Рис. 3.

Налаштування програми
Налаштування програми тестування MyTest проводиться за допомогою меню "Налаштування ® Параметри" головного вікна програми.
Можна виконати наступні налаштування:
  •  Асоціація (Рис. 4).
Рис. 4
Для того, щоб файли відкривалися подвійним клацанням, потрібно асоціювати розширення тестів MyTest з програмою.
Для цього потрібно у закладці «Асоціація» поставити прапорець навпроти мітки «Асоцювати файли тестів MyTest (.MTF) з програмою».
Асоціацію досить виконати тільки один раз.

  • Ярлики (Рис. 5).
Рис. 5

Можна створити ярлики для запуску програми з робочого столу або меню "Пуск". Тоді програму можна буде запускати простіше і швидше.  

  • Мережа (Рис. 6).
Результати проходження тесту можуть бути відправлені вчителю на сервер. Сервер - це комп'ютер вчителя, точніше той комп'ютер, де буде запущений модуль журналу.
На комп'ютері учня необхідно вказати IP-адресу або ім'я сервера та порт. Наприклад, IP: 192.168.3.11 (або - ім'я: PC11), порт: 5005. Змінювати порт без необхідності не потрібно.
Для прийому результатів на сервері необхідно запустити модуль журналу MyTest.
Для відправки результатів використовується протокол Інтернету TCP/IP.
Можна організувати тестування не тільки в одному класі, але і по всій школі або навіть у більших масштабах (використовуючи локальну мережу або Інтернет).
Для перевірки роботи програми на одному комп'ютері вкажіть IP рівним 127.0.0.1 (за замовчуванням налаштовано саме так) або ім'я localhost - тобто відсилати результати самому собі.


  •   Налаштування папок (Рис. 7).
Закладка "Папки" дозволяє вказати програмі:
1)       яка папка буде відкриватися за замовчуванням при відкритті тесту (по замовчуванню - папка з якої відкривався останній тест). Зручно використовувати, якщо всі тести знаходяться в одній певній папці (або на комп'ютері, або в мережі);
2)       У якій папці будуть зберігатися результати тестування (за замовчуванням – папка з програмою).
Ø  Кольори.
Можна вказати кольори, якими будуть виділені вірні і помилкові відповіді в навчальному режимі тестування.
Ø  Ім'я користувача
Можна вказати яке ім'я виводити користувачеві у вікні початку тесту, щоб учні знали, що вводити.
Ø  Звук
Після закінчення тесту може відтворюватися звук. Можна вказати відтворювати звук за замовчуванням або вибрати звуковий файл самому.
Ø  Пароль
Можна обмежити доступ до вікна додаткових налаштувань задавши пароль.
Увага! Не забудьте записати пароль.
Команди "Зберегти/завантажити налаштування зараз" – зберегти виставлені налаштування в файл або завантажити збережені прямо зараз. Якщо пункт "Зберігати налаштування при виході" виставлено, то при закритті програми зберігаються всі поточні налаштування.
Дії вчителя при організації тестування по мережі.
1.  Запусти журнал результатів тестування MyTestServer.exe.
Журнал результатів тестування – модуль програми MyTest, що дозволяє централізовано приймати і обробляти результати тестування за допомогою комп'ютерної мережі. Для відправки та отримання результатів використовується протокол Інтернету TCP / IP.
2.  На вкладці «Роздати тест» натиснути кнопку «Додати файл у список роздачі» (Рис. 8 (1)) та у вікні, що випало, вибрати файл відповідного тесту (Рис. 8 (2)).
3.  Прапорцем вибрати пункт «Роздавати файл з тестом» (Рис. 8 (3)).
Рис. 8.
Дії учня при проходженні комп’ютерного тестування.
1.     Запустити модуль тестування MyTestStudent.exe.
Модуль тестування – це програма в якій учні проходять тестування. Програма дозволяє ефективно організувати тестування, збереження і відправку результатів вчителю.
2.     Відкрити тест.
Щоб відкрити файл для тестування, потрібно скористатися одним із способів відкриття тесту:
Ø  з меню Файл → Відкрити ...;
Ø  З меню «Файл → Отримати мережею». На комп’ютері учня відкриється тест від вчителя з комп'ютерної мережі (для цього необхідно налаштувати мережу; вчителю запустити модуль Журналу тестування і вказати тест для учнів).
Ø  подвійним клацанням по файлу;
Ø  перетягнувши файл на іконку програми або ярлика програми;
Ø  перетягнувши файл на вікно програми у режимі «тест не вибраний»;
Після відкриття тесту учень побачить повідомлення про назву тесту і критерії оцінювання.
3.     Почати тестування.
Для початку проходження тесту необхідно скористатися командою "Тест → Почати тест" або функціональною клавішею F5. Учневі буде запропоновано ввести своє ім'я, яке надалі буде використовуватися при запису результатів у файл або відсилання результатів вчителю.
Закінчити тест достроково можна командою "Тест → Закінчити тест".
Повідомлення про відкриття або закінчення тесту при відповідних налаштуваннях відправляються вчителю на сервер.
4.     Пройти тестування.
Вибір правильного варіанта відповіді здійснюється або клацанням миші, або клавішами на клавіатурі. Для переходу до наступного питання потрібно натиснути кнопку "Далі" або на клавіатурі ENTER або ПРОБІЛ.
Індикатор під кнопкою "Далі" відображає хід тесту, тобто кількість заданих на даний момент питань.
По закінченню тесту виводиться вікно з оцінкою. Ця інформація, але більш детальна, виводиться в полі інформації (поле питання). У вікні з оцінкою показуються дві діаграми - одна статистика з питань, інша за балами. Кольори на діаграмі №1означають: білий - питань пропущено (тест був зупинений або закінчився час), зелений - відповідей правильно, червоний - помилок. Кольори на діаграмі № 2 означають: зелений - балів набрано, червоний - балів не набрано через помилки.
Якщо зроблені відповідні налаштування, то результати тесту будуть також відправлені на сервер вчителю комп'ютерною мережею.
Якщо для відповіді на завдання потрібно калькулятор, то його можна швидко викликати, натиснувши на клавіатурі сполучення клавіш “Alt + =”.
Як це працює?
1.     Учитель запускає модуль журналу програми MyTest.
2.     Учні запускають програму MyTest і починають тестування.
3.     Як тільки учень почав тестування (вибрав тест і почав його проходити) вчитель отримує повідомлення про це.
4.     Як тільки учень закінчив тестування вчитель отримує дуже докладну інформацію про його результати.
5.     Отримані результати вчитель може проаналізувати і / або зберегти у файл.
Журнал отримує повідомлення про початок тестування і результати тільки тоді, коли його вікно відкрите. При закритті вікна він призупиняється. При згортанні вікна - журнал працює.
Як тільки який-небудь учень, комп'ютер якого належним чином налаштований, почне або закінчить проходження тесту, буде висланий результат його роботи.
Вікно журналу містить кілька вкладок. На вкладці "Повідомлення" відображається інформація про початок або завершення тестування учнями (наприклад, 04.10.2013 12:15:33 PC10 (192.168.5.15) [Іваненко Іван] Розпочато тест.). Вказується дата і час отримання повідомлення, ім'я та IP-адреса комп'ютера учня, ім'я тестуючого.
На вкладці "Результати" відображається наступна інформація:
·         Час отримання результату;
·         Мережеве ім'я комп'ютера;
·         Ім'я учня (яке він вводить при запуску тесту);
·         Оцінка;
·         Результат у відсотках (100*Кількість балів/Кількість балів всього);
·         Балів всього;
·         Балів набрано;
·         Завдань всього;
·         Завдань задано;
·         Завдань правильно;
·         Завдань помилково;
·         Завдань результативність (100*Кількість правильно/ Кількість завдань всього);
·         Час початку тесту (за часом на комп'ютері учня);
·         Час завершення тесту (за часом на комп'ютері учня);
·         Час всього тесту (не залежно від часу на комп'ютері учня, захищене від змін системного часу);
·         Тема тесту;
·         Повне ім'я файлу з тестом;
·         CRC файлу з тестом (якщо учень підмінив або сплутав файл з тестом, це відразу виявиться за іншими значеннями);
·         Режим закінчення тесту;
·         Мережеве ім'я комп'ютера;
·         IP-адреса комп'ютера;
·         Ім'я користувача комп'ютера;
·         Маска результатів (Увага! Не залежно від порядку видачі учневі завдань, маска відповідає порядку завдань!);
·         Маска часу;
·         Маска відповідей;
·         Примітка.
Для сортування результатів по якому-небудь параметру потрібно клацнути по заголовку таблиці. Сортувати можна по будь-якому стовпцю.
Пункти меню "Аналіз" вікна Журналу допоможуть швидко проаналізувати результати як окремого учня, так і всієї групи, що виконувала цей же тест.
Дані діаграми можна зберегти в графічний файл або скопіювати в буфер обміну (меню Аналіз ® Діаграма правильності N...).
Всі отримані результати тестування автоматично зберігаються в текстовому файлі. У випадку збою роботи комп'ютера результати будуть збережені.
Для роботи "журналу" не потрібен виділений сервер. Журнал може працювати на будь-якому комп'ютері класу. Комп'ютери повинні бути з'єднані в комп'ютерну мережу. Вид адресації (динамічна або статична) комп'ютерів в мережі класу не має значення. Можна задати або IP-адресу комп'ютера, або мережеве ім'я комп'ютера, на який будуть відправлятися результати. Наприклад, 192.168.5.15 – IP-адреса комп'ютера вчителя або PC11 – ім'я комп'ютера вчителя.

Якщо комп'ютер учня не може зв'язатися з комп'ютером, зазначеним у настройках мережі, то при відправленні повідомлень і результатів з'явиться попередження про помилку: "Сервер не знайдено". У цьому випадку потрібно перевірити настройки і роботу мережі.